Op 10 november zijn Willem Otterspeer en Carla Stiekema onze gasten in Biografie op de bühne, het maandelijkse praatprogramma van Biografieportaal in het Torpedo Theater in Amsterdam.
Willem Otterspeer schreef met In alles ben ik groot een biografie van zijn dierbare vriend Michaël Zeeman, de schrijver, dichter, recensent en presentator die 2009 op 51-jarige overleed. Of Otterspeer vanwege die persoonlijke band de nodige distantie heeft weten te betrachten is ongetwijfeld een vraag die we hem zullen stellen in deze aflevering van Biografie op de bühne. Zelf schrijft hij erover. ‘Het enige leesbare wat ik erover kan zeggen, is dat dit boek geen pleidooi is voor Michaël Zeeman, geen poging om zijn donkere kanten te verdoezelen of zijn feilen goed te praten. (…) Dit boek is vooral een poging hem te begrijpen.’ Liliane Waanders is de interviewer van dienst.
Toen schrijfster, essayiste en activiste Cornélie Huygens (1848-1902) zichzelf in een vijver van het Vondelpark verdronk, nog geen maand na haar huwelijk, stonden de kranten er vol van. Tegenwoordig kennen slechts enkelen nog de ‘rode freule’. Die bijnaam heeft ze met name te danken aan haar bekendste werk, Barthold Meryan (1897). Die roman leest als een gefictionaliseerde geschiedenis van de vroege sociaaldemocratische beweging én van Huygens’ eigen ontwikkeling tot socialiste. Sinds Carla Stiekema dit boek in 2003 voor het eerst las, is ze gefascineerd door het boek en de schrijfster ervan. Als het aan haar ligt, wordt Huygens dan ook een van de vele vrouwen van toen die weer een plek krijgen in de geschiedenis. Met haar proefschrift in wording doet Stiekema een poging daartoe. Petra Teunissen maakt met haar een tussenbalans op.
In Biografie op de bühne praten we met een schrijver van een recent verschenen biografie en een biograaf die nog volop aan het werk is. Staat in het eerste gesprek de gebiografeerde centraal, in het tweede gesprek gaat het ook over de kunst van de levensbeschrijving, een reflectie op het genre van de biografie.
10 november om 20.00
Torpedo Theater
Sint Pieterspoortsteeg 33
1012 HM Amsterdam
Reserveren kan met een emailtje naar reserveren@torpedotheater.nl